آموزش

عملکرد دریل های شارژی

دریل شارژی

در فروشگاه ابزارآلات انواع مختلفی از دریل های شارژی و برقی وجود دارند که به لحاظ ظاهری بسیار به هم شبیه اند اما تفاوت های کوچکی با هم دارند. از بهترین برندهای دریل شارژی می توان به دریل شارژی پوکا اشاره کرد که در فروشگاه اینترنتی بدوتولز موجود است.

دریل شارژی و کاربرد آن

دریل شارژی وسیله ای است که بدون داشتن سیم برق و با جریانی که در باتری آن ذخیره شده است کار می کند. دریل شارژی انواع مختلفی داشته و به تبع آن کاربردهای متفاوتی نیز دارد. این نوع دریل در قدرت، امکانات، ولتاژ و آمپرهای متفاوت موجود است.

از دریل شارژی در موارد زیادی می‎توان استفاده کرد. از اولین کاربرد دریل ها می توان به سوراخ کردن انواع فلزات، چوب و دیوار اشاره کرد. از دریل شارژی به عنوان پیج گوشتی یا دریل پیچ گوشتی نیز استفاده می شود که به وسیله آن می توان پیچ های مختلف در سایز های مختلف را باز و یا بسته کرد.

مزایای دریل شارژی

از مهم ترین مزایای دریل شارژی می توان به این موضوع اشاره کرد که دیگر نیازی به انرژی برق ندارید. وزن این ابزار کم بوده و به علت سبک بودن براحتی قابل حمل است و همین سبب می شود تا کار کردن با آن راحتتر باشد. برای سوراخکاری نقاط کور و کنج معمولا بسیار مناسب است. در نهایت همینکه حین استفاده از این دستگاه سیم های بلند به دست و پایتان نمی پیچد خود مزیت مهمی محسوب می شود و بر انعطاف پذیری آن می افزاید.

معایب دریل شارژی

مهمترین عیب این دستگاه این است که انرژی اش زود به اتمام می رسد و ممکن است با کمبود انرژی مواجه شود.  به این معنی که تا محدوده خاصی می تواند انرژی ذخیره کند. لازم است بدانید شارژ این دستگاه به زودی تمام می شود و برای انجام پروژه های سنگین گزینه مناسبی نیست. چنانچه مدت زمان طولانی دستگاه دریل شارژی را استفاده نکنید ممکن است باتری دچار خرابی شود. بنابراین یادتان باشد هرچند وقت یکبار دستگاه را روشن کنید تا باتری از خراب شدن مصون باشد. بنابراین اگر عمر دستگاه برایتان اهمیت دارد بهتر است از دریل برقی استفاده کنید.

دریل شارژی رونیکس بسیار مقاوم بوده و گزینه مناسب برای خرید است.

نکات استفاده از دریل شارژی

  • زمانی که برای سوراخ کاری دیواری که ممکن است در آن سیم حامل جریان برق وجود داشته باشد از دریل استفاده می کنید حتما از عایق های الکتریکی مناسب روی دسته دریل استفاده کنید.
  • حواستان باشد بلافاصله بعد از سوراخکاری یا هر نوع استفاده از دریل شارژی، دستگاه را لمس نکنید به این علت که بسیار داغ بوده و دستتان را می سوزاند.
  • هنگام کار حتما از لوازم ایمنی مانند دستکش و کلاه استفاده کنید. در مواردی که امکان بوجود آمدن گرد و غبار هست حتما از ماسک استفاده کنید.

نکات استفاده از باتری دستگاه

  • هیچوقت باتری را در مجاورت فلزاتی همچون میخ، کلید و سکه و …قرار ندهید چرا که احتمال اتصال و آتش سوزی وجود دارد.
  • چنانچه مایع باتری در اثر آسیب از درون ان خارج شد، هرگز لمس نشود چون ممکن است موجب تورم و سوختگی شود. در صورتی که اشتباها و سهوا مایع را لمس کردید حتما محلی که آغشته به مایع شده را با آب بشویید و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و در این حین حواستان باشد که دستتان را به صورت و دهان و چشم هایتان نزنید.
  • این نکته را هرگز فراموش نکنید که حتما حتما از شارژر مخصوص خود دستگاه جهت شارژ کردن آن استفاده کنید و شارژر دستگاه های دیگر را به دریل تان متصل نکنید چرا که ممکن است باعث ایجاد خطراتی شود.
  • هر زمان که قدرت دستگاه کم شد و قادر به ادامه کار با آن نبودید دستگاه را شارژ کنید یعنی تا زمانی که بخش زیادی از شارژ دستگاه خالی نشده اقدام به شارژ مجدد آن نکنید.
  • چنانچه باتری به طور کامل شارژ شده دیگر بار آن را به شارژر متصل نکنید چرا که طول عمر باتری به شدت کاهش می یابد.
  • باتری را در دمای مناسب( دمای اتاق- حدود 10 الی 30 درجه سانتی گراد) شارژ کنید.

امکانات دریل شارژی

امکانات دریل شارژی

لامپ

روی دستگاه لامپی قرار داده شده که هنگام استفاده از دریل شارژی در مکان های نسبتا تاریک با فشردن دکمه ای روشن شده و عملیات را برایتان آسان می کند.

دارای دو حالت ساده و چکشی

هنگام سوراخکاری روی دیوار بتنی و … از حالت چکشی و در سوراخکاری سطوح چوبی و فلزی از حالت ساده دریل شارژی استفاده شود.

تنظیم گشتاور دریل شارژی

گشتاور پیچشی دستگاه با توجه به سایز پیج مورد نظر در دریل های مختلف، متفاوت است. و از محدوده ی 1 تا 24 بسته به نوع دریل قابل تنظیم است.

دارای کلید تغییر دور

بهتر است قبل از استارت کار محدوه ی سرعتی مورد نیاز با نوع کارتان را مشخص کنید. دستگاه دریل شارژی دارای دو حالت سرعت 1 و 2 می باشد که حالت 1 سرعت پایین و حالت 2 سرعت بالاست. برای تغییر حالت سرعت نیز لازم است دستگاه را خاموش کرده و پس از تغییر دور آن را روشن نمایید. حواستان باشد که دستگاه بین دو حالت 1 و 2 نباید قرار بگیرد.

امکان تعویض و نصب مته یا سری پیج گوشتی

سه نظام در تمامی دریل های شارژی اتوماتیک است. جهت تعویض مته یا سری پیچ گوشتی لازم است پایین سه نظام را نگه داشته و بالای آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید سپس مته یا سری را در داخل آن قرار داده، پایین سه نظام را نگه دارید و بالای آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا سفت شود. برای اینکه مته یا سری را از دریل خارج کنید نیز لازم است مراحل گفته شده را به صورت برعکس اجرا کنید.

سومین دریل بسیار خوبی که می توانید با خیال راحت آن را خریداری کنید دریل شارژی توسن است. فروشگاه اینترنتی بدوتولز دریل شارژی توسن، دریل شارژی پوکا و دریل شارژی رونیکس را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت به فروش می رساند. چنانچه تمایل دارید انواع دریل شارژی موجود در فروشگاه بدوتولز را مشاهده کنید روی ابزارآلات شارژی کلیک کنید.

 

امیدواریم با خواندن این مقاله تماما متوجه شده باشید که دریل شارژی چیست، چه استفاده ای دارد و چگونه باید از آن مراقبت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید